TFE - The Final Ethernet
 
A TFE kártya nem más mint egy ethernet illesztő (póiasan hálókártya) C64-hez. Létezik több féle is ethernet kártyából a kisöreghez, de ez az egyik legelterjedtebb típus. A felépítése egyszerű, hiszen csak az illesztést kell elkészíteni a C64 expansion portja és az ethernet illesztő közé. A bökkenő ott kezdődik, hogy nehezen beszerezhető, és drága (~70$) az ethernet illesztő panel. Az eredeti terv itt meg is áll. A képen az eredeti embedded eth kártya látható amihez külön panelen készítették el a C64 illesztő áramkörét. A kapcsolás az alábbi képen látható:

 
TFE v1.1 továbbfejlesztve
 
Hála Füvesi Istvánnak ezen most változtatott. Tervezett egy olyan új kártyát, ami tartalmazza mind az ethernet illesztőt, mind a C64 buszhoz az illesztő áramköröket. Az illesztést kibővítette visszajelző lámpákkal, és kiválasztható immár az I/O címtartomány is jumperek segítségével, mivel az eredetin minden I/O-n megjelent a kártya ami konfliktusokhoz vezet egyéb illesztő egyidejű használatánál. A TFE jól eklülöníthetően 2 részből áll: illesztő, és ethernet interface. Így a közepén elvágahtó a jelölésnél, és cserélhetővé válik az illesztő inerface. Ezt jövőbeli fejlesztésekre gondolva lett kialakítva, amit én ki is használtam (lent olvashatsz róla).
Az áramkört jómagam raktam össze a gyártott panelen. A kezdeti gyerekbetegségek, és bugok fixálása után jóleső érzés volt amikor betöltődött az első weboldal az internetről a C64-esen.
A kártyát a
Contiki nevű hálózatos multitaszk operációs rendszeren próbáltuk ki, ami egy alap 64-en is működik. Van benne egy alap web böngésző web szerver, telnet kliens, és más egyéb kiegészítők. A TCP/IP protokollt a uIP modul valósítja meg a Contiki-ben, ami egy teljes értékű hálózati réteg ami támogatja a TCP/UDP, és ICMP echo csomagokat, azaz lehet pingelni is, de csak alap pinggel működik 64byte-os csomagokkal!
 
Pár kép az első szériás v1.1 kártyáról
 
A teszt konfig. Az expansion portban a TFE kártya bedugva
 
TFE kártya a C64-ben
 
A Füvesi-féle kapcsolás, és rajta a TFE
 
Közelkép a kártyáról

A munkaasztal ahol a kártya készült :-)
 
 
További fejlesztések - ETFE
 
A TFE kártyát Füvesi István később áttervezte, sokféle illesztőfelülettel bővült hála moduláris felépítésének (C64 Expansion, Shortbus, Amiga Clock port, Amiga 16bit bus). A címszelekción kívül kapott még adatbusz meghajtókat is a stabilabb működés érdekében. Az 1.1-es kártya csak igen rövid vezetékkel kapcsolódhat az illesztőhöz ha leválasztjuk róla, ez lett megoldva. Hosszabb vezetékkel akár több kártya is kapcsolódhat egyszerre a géphez külön címtartományokban. Rendelkezik RR-Net emulációval is, ami bekapcsolahtó, ilyenkor ugyanúgy használható mint egy RR-Net kártya.
Ennek a kártyának az ETFE név lett adva (Expanded TFE). Elkészült hozzá egy alap driver is ami egyéni fejlesztésű programokba rakható (A Singular Browser használja). Az új kártya átkapcsolható RR-NET kompatibilissé is, ekkor az arra írt programok is működnek (WarpCopy, Codenet). Az ETFE-vel kapcsolatos érdelkődő leveleket a commodore@freemail.hu címre küldjétek.
 
Pár kép az ETFE kártyáról:
 
Balra az eternet modul, lent az Expansion, jobbra a Shortbus illesztő
 
Ethernet+Expansion modul összerakva
 
 
Jelenlegi saját fejlesztéseim
 
Az utóbbi időkben az 1.1-es kártyámhoz én is csináltam pár új illesztőegységet, mert szükségét láttam hogy IDE64-el használjam miután az már támogatta az ethernet-es PC-Link adatátvitelt ráadásul ez a leggyorsabb az összes lehetőség közül.
Az eredeti Expansion port illesztő megmaradt miután kettévágtam a kártyát, és rátettem a csatlakozókat. Annyit módosítottam rajta, hogy rákötöttem egy szabad invertert az A03 címvonalra, így RR-Net kompatibilis lett, és tudtam használni Warpcopy-val is.
Készítettem egy Shortbus illesztőt, amin csak az R/W vonalat kell szétválasztani mint az eredeti TFE illesztőn. A címválasztást az IDE64 végzi így ezzel itt nem kell foglalkozni. Tettem rá egy jumperrel választható A03 vonal invertálást így RR-Net kompatibilisen és TFE módban is tudom használni IDE64-el PC-Linkhez és egyéb alkalmazásokhoz is igen stabilan.
Az utolsó illesztő amit csináltam egy Clock portos illesztő ami borzasztó egyszerű, csak egy csatlakozó kivezetés - mivel ezen az interfészen a címválasztás, és az R/W vonalak szétválasztása is adott. Az IDE64 4.1-es Clock portjával teszteltem sikeresen. Ennél csak TFE mód van.
 
Az inerfészek az alábbi képen láthatóak:
 
 
 
C64 hardver