C64 MOD - JiffyDOS, DualSID, full Reset, heatsink
 
Dániel megkeresett azzal, hogy segítsek neki bővíteni a C64-ét Jiffy DOS, és DulalSID-el. Jól sikerült, és már régen akartam egy második SID-et is, egyebek között, hát nekiláttam!
A gépem egy “C” lebontva
A jobb hűtés miatt az árnyékolónak mennie kell!
darabokban...
A Kernal ROM-ot kivéve, helyére foglalat kerül
Sikeres foglalat behelyezés
Általam készített  átkapcsolható EPROM
Előkészítve a beépítésre a kapcsolóval, láb kihajtva!
ROM átkapcsoló és RESET gomb beépítve
A full Reset az IEC buszt is reseteli nem csak a C64-et!
A Reset bekötve a C43 kondenzátorra
DualSID egységcsomag egyenesen Finnországból
Megépítve a csoda!
Cím, és I/O vonalak bekötve a leírás szerint
RCA hangkivezetés a 2 SID chip számára
Címváltó kapcsoló
A SID panel behelyezve, és bekötve az alalplapra
Minden a helyén, bekötve
Hűtőbordák felragasztva a kritikus chipekre
Tesztelés alatt...
És a kész felmatricázott mű!
1541 II szétszedve ROM cseréhez
Az előkészített átkapcsolható JiffyDOS
Beépítve, működik :)
C64 hardver
Pontosan mi, és hogyan is készült:
 
A JiffyDOS egy CMD által készített, az eredeti C64 kernal ROM helyett használható bővített, gyorsabb lemezkezelést biztosító bővítőegység.  
Használatához az eredeti Kernal ROM chipet ki kell venni az alaplapból, és a helyére kell beépíteni. Hogy praktikusan elkerülhetőek legyenek az esetleges kompatibilitási problémák célszerű az eredeti ROM-ot és a Jiffy ROM-ot egy EPROM (vagy EEPROM) memóriachipbe égetni, és a legfelső címvonalra egy kapcsolót rakni amivel át lehet kapcsolni a 2 ROM között, így használható marad az eredeti állapot is. Több helyen kapható kész felprogramozott csere-ROM, de én magamnak készítettem el mert volt egy marék EPROM a szekrényben meg egy régi égető készülékem is hozzá.
A régi C64-ben külön chipben van a Kernal, és a Basic ROM, így ennél csak a Kernal-t kell cserélni, de szükséges egy foglalat átalakító, mert a szabványos 27C64 epromok lábkiosztása más mint az eredeti 2332-es PROM. Interneten van leírás az átalakítóról, de kapható is készen. Az újabb fajta C, E, G típusú C64-ekben egy 23128 chipben van a Kernal, és a Basic. Ennek a lábkiosztása egyezik a 27C128 Eprommal, így annak a helyére egy az egyben berakható. Ahoz, hogy mindkét ROM elérhető legyen egy 27C256, vagy 27C512 Eprom kell, a 27-es lábán egy kapcsolóval a testre, a 27, és 28-as lába közé pedig egy 3,3K ellenállást kell forrasztani, így a felső címvonal átkapcsolhatóvá válik. A 27-es lábat ki kell hajtani hogy ne érjen a foglalathoz (lásd képeket fent)!
Az internetről letölthető JiffyDOS csak a módosított kernalt tartalmazza, így egy kicsit barkácsolni kell az újabb egyesített ROM-ot tartalmazó C64-hez. Binárisan össze kell másolni a Jiffy kernal, és eredeti Basic ROM-ot, majd az eredeti Kernal-Basic ROM-mal is, így kapjuk meg a beégetendő trartalmat.
Égetés, és a kapcsoló felszerelése után csak be kell rakni az eredeti ROM helyére épített foglalatba, és már kész is!
Igaz így is gyorsul a lemezelésérünk, igazán gyorsítani akkor tud, ha a lemezegység is rendelkezik JiffyDOS bővítéssel. A beszerelés menete megegyezik a C64-el, csak itt a lemezegységnek megfelelő Jiffy ROM-ot kell beégetni a 27C256 Epromba összemásolva az eredetivel (itt nincs Basic, csak a Firmware) és ugyanúgy felszerelt kapcsolóval beépíteni az eredeti chip helyére.
 
  1.   JiffyDOS ROM beszerzés (Retro innovations)
 
A DualSID egy olyan Stereo SID bővítés, aminél a 2 SID chip típusa lehet eltérő is, vagyis lehet vegyesen 6581, és 8580 is egyszerre a gépben, így mindkét fajta SID hangját is élvezhetjük akár egyszerre is! Ezt úgy érték el, hogy tettek a panelra egy feszültségszabályzót, és beállítható a SID tipusának megfelelő feszültség, valamit a kiegészítő áramköröket is a tipusnak megfelelően lehet beépíteni. Ezen kívül beállítható a második SID címe a gépben lévő SID címére, és több más alapcímre, akár kapcsolóval átkapcsolhatóan.
Nekem egy 8580 volt a gépben, e mellé egy 6581-est építettem be. Tomi Malinen-től rendeltem egy egységcsomagot, amit a honlapjáról letöltött beépítési útmutató alapján raktam össze, és csatlakoztattam a C64 megfelelő áramköreihez. A csatlakozásokat PC-ből kitermelt jumperekkel, és csatlakozókkal oldottam meg kultúráltan. Tettem rá egy címválasztó kapcsolót is, így $400, és $420 címekre tudom tenni a 6581-et. Az alaplapi, és második SID hangját kivezettem egy-egy RCA aljzatra, így erősítőre tudom kötni a kimeneteket. A hangja nem semmi, kimondottan gazdag, és már a Stereo SID zenéket is élvezhetem.
 
 
A full RESET a C64-nél létező legjobb megoldás a reset alkalmazására, sajnos a legritkább esetben találkozunk vele.
A külső Reset megoldásoknál ami a User porton, vagy az expansion porton van kivezetve az a probléma, hogy igazából egy irányúak, vagyis a gépből kifelé jön a reset jel, a belső meghajtó pufferek felől, és valójában a portra csatlakoztatott bővítőkártyának ad reset jelet bekapcsoláskor. Legtöbbször ezt a külső vonalat kötjük testre egy nyomógombbal ha resetelni akarjuk a gépet, ami két okból sem jó megoldás:
- A régi C64-nél a reset jelet egy NE555 IC állítja elő, és ennek kimete CMOS, vagyis ha a reset gombot sokáig nyomjuk akkor kisüthetjük az áramkör kimenetét. Az újabb C, G modellekben már OC kimenetű buffer van, ezt már így nem lehet kisütni.
- Az IEC buszon lévő eszközöknek szeparált Reset meghajtó bufferük van a nagyobb terhelés miatt, ezért ha a gépnek adunk Reset jelet kívülről, az nem jut el az IEC buszra, a meghajtók nem resetelődnek, amik a gyorstöltők után nem lesznek használhatóak, kézzel kell ki-be kapcsolni azokat.
Erre nyújt megoldást ez a módszer. A gép eredeti reset áramkörét hozza működésbe, így mindent resetel amit bekapcsoláskor szokott. Ehez a reset áramkörben lévő kondenzátort kell kisütni egy nyomógombbal, ami a C64C esetében a C43 kondenzátor.
 
Heatsink azaz hűtőborda felszerelése a melegedő chipekre. Ez nem kötelező, de melegebb nyári napokon órákon át tartó használatnál bizony túlmelegedhetnek a chipek, és ha tönkremennek, nehéz a pótlásuk. A jó levegőáramlás biztosítása miatt először vegyük ki az árnyékoló fóliát ami körbefogja az alalplapot, ez ugyanis nagyon megköti a hőt, és lassan tud távozni a meleg levegő. A chipeket alkoholos törlőkendővel letisztítjuk, majd száradás után ragasszunk rájuk hűtőbordákat. Én VGA hűtő készletből maradt RAM hűtőket raktam fel. Az IC közepére kell rakni mert ott a szilikon chip, és így tud a legtöbb hőt átadni a bordának.
 
Jó moddolást mindenkinek!