Kitaláltam, hogy ha már van, akkor ki kéne használni mind az IDE64, mind az 1541Ultimate áldásos jó tulajdonságait ám lehetőleg egyszerre! :-) Ne kelljen dugászolni a 2 kártyát. A YouTube-on láttam egy videót miszerint másnak ez már sikerült. Én is megcsináltam, így hát megosztom a tapasztalatokat róla...
Először is kell egy Expansion port replikátor!
Ez egy Datel EX64 típus amit át kell alakítani picit...
A szükséges kártyák
IDE64 4.1
másik oldal
és hátulról is :)
1541 Ultimate I.
De szép :)
Ezen van RR-Net is ami a szívás tárgya lesz...
A két kártyát mechanikailag rögzíteni kell távtartókkal
Pontosan leszabva a távtartók puha műanyagból
Nagyobb méretű kell, mert a csavarhelyek térben eltérnek
A kész mű!
Beillesztve a rendszerbe
A tesztgép!
C64 hardver
És most a képek után egy kicsit bővebben!
 
A dologban két sarkalatos rész van: beszerezni egy port replikátort, és beállítani a kártyákat a működésre. Ebből az első a keményebb dió. Vállakozó kedvűek persze készíthetnek maguknak saját portreplikátort 2 portcsatlakozó és némi drót felhasználásával, de az nem olyan esztétikus.
Több féle port bővítő létezik, van amelyik igen komolyan konfigurálható, és akár 5 foglalat is van rajta és támogatja a párhuzamos egyszerre több bővítőkártya használatát. Ezek sajnos igen ritkák, és drágák, ezért elvetettem a beszerzését, igaz ezek átalakítás nélkül is működnének. Én egy olcsóbb, egyszerű modellt választottam egy Datel EX64-et (22€) amin 3 port van, és egy kapcsolóval lehet közöttük váltani. Ez így már működőképes, de egyszerre csak az egyik kártyát lehet használni amelyiket kiválasztom a kapcsolóval. Ez is egy alternatíva, de nekem nem felelt meg, hiszen én a 2 kártyát egyszerre akarom használni. A megoldás a replikátor kártya átalakítása. Szerencsére igen egyszerű a felépítése, a legtöbb adat, cím, és vezérlőjel vezetéke csak párhuzamosan össze van kötve, a kapcsoló pedig a tápfeszültségét kapcsolja a kártyáknak. Van rajta viszont egy evés logikai áramkör, aminek a működését vissza kellett fejteni, hogy lássam hogy rondít bele a terveimbe :-).
Itt megtekinthető a kapcsolás: Datel-EX64.pdf
A logika szerencsére csak a GAME és EXROM vonalakat választja ki a kapcsoló állástól függően. Mivel erre nekünk is szükségünk van, de egyszerre csak egy cartridge vezérelheti, ezért átkötöttem a logikát (két vágás), hogy mindig az egyes kártyahelyről vegye ezeket a jeleket, ahova az IDE64 fog kerülni. Ahoz hogy a többi kártya is kapjon tápot, összeforrasztottam a kapcsoló pólusait, így a maradék 2 bővítőportba IO jellegű kártyákat lehet tenni. Ezzel kész a portbővítő, jöhetnek a kártyák bele!
Az első portba az IDE64, a másodikba az 1541 Ultimate került. A harmadik port használata nem javasolt, mivel távol van a C64 busztól, így csak buszmeghajtóval rendelkező kártya tudná biztonságosan használni ezzel a típusú replikátorkártyával (ETFE kártya már nem ment vele a 3. slotban).
A kártyák elég instabilan álltak, így puha műanyagból távtartókat szabtam közéjük. Az eredeti támasztó stifteket levettem a kártyákról, és 28mm-es távtartót csavaroztam közéjük ami már biztosította a mechanikai stabilitást és biztos érintkezést. A távtartók legalább 10x10mm-esek kell legyenek, mert a csavarok nem esnek egy vonalba, és eltoltan kell becsavarni azokat.
 
Ezzel elkészült a hardver, jöhet a konfigurálás!
Alap beállítások mellett kapásból elszáll az egész és DE32 hibát jelez az IDE64, vagy egyéb módokon fagy a gép. Semmi gond, menjünk be az Ultimate menüjébe, és állítsuk be! Ahhoz hogy ne legyen ütközés a kártyák között, néhány dolgot ki kell kapcsolni az Ultimate-en:
 
  1. Nem lehet semmilyen cartridge emuláció (Retro Replay, Final III, game ROM, stb) kapcsoljuk ki tegyük “none”-ra! Sajnos minden törő-cartridge ütközik az IDE64-el, így azzal együtt nem lehet használni. A gyorstöltőről azomban nem kell lemondani mert az IDEDOS tartalmaz JiffyDOS-t.
  2. Az SD-IEC-et célszerű mindig kikapcsolni csak a baj van vele C64-en :-) Használják a plus4/VIC20 fanok (csak 1.X firmware-ben van).
  3. Az RR-Net kártyát elvileg lehetne használni, de sajnos ki kell kapcsolni, mert van egy hiba az Ultimate szoftverében ami a kártya $DE00-$DE0F címtartományán kívül is berak látszólagos regisztereket ami már ütközik az IDE64-el, ezért DE32 hibával indul. Remélem kijavítják majd ezt a hibát, már kértem a fejlesztőknél. (csak 1.X firmware-ben van) Ethernet PC-Link használatához igen hasznos lenne, mivel nem kéne egy plussz bővítőkártyát az IDE64-re csatolni, mert jelenleg csak így működik az ethernet.
  4. Az induláskori automatikus menüképernyőt szintén célszerű kikapcsolni. (csak 1.X firmware-ben van) Fagyást nem okoz ugyan, de megszakítja az IDE64 boot folyamatát ami nem kívánatos jelenség. Kilépve a müből folytatódik az indulás.
 
A többi hardveregységet szabadon lehet használni az Ultimate-en. Bármilyen floppy emulációt, és opciót állíthatunk, és használni tudjuk a REU egységet is bármekkora memóriaméretnél.
 
A konfigurálás után jöjjenek a tesztek!
Az IDE64-et v0.90 patch 50 verziójú IDEDOS-al töltöttem fel RR-Net PC-Link, Jiffy, NoCRC opciókkal fordítva. A Shortbus-ba volt egy RR-Net kompatibilis ethernet kártya is a PC-Linkhez (az Ultimate-en nem használható az ethernet) összekötve egy iMac-el (A PC-Link macintosh portja letölthető a letöltések szekcióból).
A 1541 Ultimate-et két féle firmware-el próbáltam ki: 1.7beta, és 2.3.
Az 1.7-es firmware-el többször fura elszállások voltak tapasztalhatóak főleg amikor a menübe ki/beléptem, vagy amikor az IDE64-en a monitor-ból kiléptem. A MAN-ban előfordult hogy nem tudta beolvasni a tartalomjegyzéket, vagy hibásan töltötte be a programot a memóriába.
A programok futása közben volt hogy nem tudott utántölteni, vagy befagyott brk hibával. A hibák elég gyakoriak voltak.
A 2.3-as firmware alkalmazásával szerencsére a hibák jó része megszűnt. Teljesen átírták a szoftverét, még sok funkció hiányzik belőle ami az 1.x firmware-ben benne volt, de tervezik a visszarakását. Sokkal jobb floppykezelés van, a programok már csak elvétve akadnak ki, és az IDE64-el is gond nélkül megy. A menübe való ki/belépés is kevesebb elszállást okoz, főleg ha floppyról való töltés közben megyek a menübe akkor fordulhat elő, de nem mindig. A monitor is jól működik, az IDE64 működését nem akadályozza, és együttműködik vele. A PC-Link is gond nélkül működött.
Összességében elmondható, hogy a két kártya az új firmware-ekkel már teljesen használhatóan együtt tud működni. Remélem a jövőben az újabb frissítésekkel csak javulni fog a helyzet.
 
Utólagos tapasztalatok:
A 2.3-as Ultimate firmware-el az IDEDOS beégetése valamiért floppy hibával elszáll, ha külső floppymeghajtóról frissítünk akkor is. Ha kivettem az SD kártyát, és az Ultimate visszatért az 1.7-es firmware-re minden gond nélkül lezajlott az IDE64-en a frissítés JiffyDOS bővítővel is.